Sonons

Ons Altın ve Gram Altın Nedir?

Altın, tarihin başlangıcından bu yana uluslararası bir servet ölçüsüdür, her kültür ve dönem kendi geleneklerine göre altın ağırlıklarını ve değerlerini ifade eder. Altın yatırımı ile ilgilenenler için ons altın mı, gram altın mı? Sorusu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bilinmesi gereken şu ki, ons ve gram birimleri kesinlikle aynı şey değildir.

Altın Ons Ağırlığı Nedir?

Ons, altın, gümüş, platin gibi değerli metallerin tartılmasında yaygın olarak kullanılan bir kütle birimidir. Ons ağırlığı süreç içerisinde değişmiş olmakla birlikte ülkelere göre yaygın olarak kullanılan ons ağırlıkları şunlardır: • Avoirdupois (İngiliz) Onsu: 28,349 gr • Uluslararası Troy Onsu: 31,103 gr • İtalya (Roma)Onsu: 27,40 gr • Fransız Onsu: 30,59 gr • Çin Metrik Onsu: 50,00 gr • Hollanda Metrik Onsu: 100,00 gr Ons altın için en bilinen ve pratikte uygulama alanı bulan Uluslararası Troy Onsu ve Avoirdupois (İngiliz) Onsu’ dur. Ülkemizdeki altın alışverişinde ons altın terimi pek kullanılmadığından Avoirdupois ons ve troy ons arasındaki fark bilinmeyebilir. Türkiye’de ons altın ile kastedilen değer genellikle 31.10 gr ile kuyumculuk ve mücevherat sektöründe karşılık bulan troy ons’ tur. Ülkelere göre değişmekle birlikte çoğunlukla altın gibi kıymetli madenler ve taşlar söz konusu olduğunda troy ons kullanılır.

Gram Altın Nedir?

Gram altın, 1 gr has altın miktarı ile karşılık bulan değer ölçümüdür. Gram Altın, İstanbul Altın Rafinerisi’nin (İAR) tescilli markası olmakla birlikte, 995 - 999,9 saflıkta, 1 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr ve 100 gr olarak üretilen, standart ağırlık ve saflıktaki işlenmemiş altın külçeleridir. Gram Altın’ın farklı gr miktarları ile üretilmesinin sebebi, tasarruflarda altın birimleri olarak kullanılmasını kolaylaştırmasıdır.

Gram Altın mı? Ons Altın mı?

Dünyada altın, gümüş ve diğer değerli metaller gramdan ziyade troy ons veya tipik avoirdupois ons olarak tartılır. Ons uluslararası altın piyasalarında işlem gören ortak birimdir ve tüm yatırımcılar ve merkez bankaları bu ortak birimi baz alır. Gram altın sadece Türkiye bazında hareketlenmelerde değişim gösterir. Küresel piyasada ons altın fiyatı yükseldiğinde gram altın fiyatının yükselebilmesi için Türk Lirası’nın değer kaybetmesi veya ons altın fiyatının Türk Lirası’ndaki değerlenme oranından daha yüksek olması gerekir. Bununla birlikte, çoğu zaman Ons altın fiyatı yükseliş ya da düşüşleri aynı oranda gram altına da etki eder.

Has Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’de de has altın fiyatını hesaplamak için ons altın fiyatı baz alınır. Has Altın Fiyatı = XAUUSD (1 Ons Altın Fiyatı) / 31.10 veya 31.10 x USDTRY (Dolar-TL kuru) Örneğin: 1 ons altın karşılığı 1500 dolar ve TL - $ kuru 5.70 olsun. Has altının yaklaşık fiyatını hesaplamak için 1500 / 31.10 x 5.70 işlemini yapmamız gerekecektir. Bu basit hesap size sahip olduğunuz gram altının net TL karşılığını verecektir.

Yatirimyan

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Külçe altın ve madeni altın paralardan altın borsasına kadar altın yatırımı yapmanın birçok yolu vardır. Yatırımcılar her zaman yatırımlarını çeşitlendirmeye ve risklerini azaltmaya çalışırlar. Özellikle değişken pazarın arka planında daha iyi performans gösteren güvenli liman yatırımları ararlar. Bu yüzden yatırımcılar portföylerine genellikle bir miktar altın ekler. Siz de bir yatırımcı olarak kuyumcu, banka veya yatırım kuruluşu gibi farklı kanallardan altın yatırımı yapabilirsiniz.

Altın Yatırımı Yapmanın Farklı Yolları

Tasarrufları nakit pozisyonunda tutmak yerine, yatırımcılar resesyon, jeopolitik belirsizlik, enflasyon veya bir para biriminin değer kaybetmesini beklediklerinde altın satın alabilirler. Bazen bunu piyasadaki düşüşün sigortası olarak görürler. Ekonomiyi etkileyen olumsuz olayları her zaman tahmin edemezsiniz, bu nedenle piyasadaki düşüşten korunmanın yanı sıra altın gibi sağlam varlıkları elde tutmak mantıklıdır. İşte altın yatırımı yapmak için bazı seçenekler:

Fiziksel altın yatırımı: Fiziksel altın yatırımcıları arasında bireyler, merkez bankaları, kurumlar ve son zamanlarda başkaları adına altın satın alan borsa yatırım fonları bulunur. Fiziksel olarak külçe, çubuklar ve madeni paralar maddi anlamda altın sahibi olmak için en iyi seçeneklerdir. Bununla birlikte satın aldığınız altınları güvenli bir yerde depolamanız gerekir. Bu, depolama için sürekli bir maliyet ödeyebilirsiniz. Ayrıca satış yapmak zor olabilir, çünkü altınızı spot fiyatın altında bir fiyat sunabilecek bir satıcıya getirmeniz gerekir.

Altına Dayalı Kira Sertifikası: T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan Altına Dayalı Kira Sertifikası, diğer Kira Sertifikaları gibi sertifika sahiplerine, gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirini, payları oranında dağıtır. Altına Dayalı Kira Sertifikasında kira geliri kira sözleşmesi uyarınca altın fiyatına endekslidir. Külçe altınlar, Cumhuriyet Altınları (çeyrek, yarım, tam, Ata Lira …) ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar devlet güvencesinde saklanır. 6 ayda bir %1,20 (yıllık %2,40) ek getiri, % 0 stopaj vergisi, vade öncesi nakit, vade sonu fiziki altın olanağı gibi avantajları vardır.

Altın Tahvilleri: Herhangi bir gayrimenkul işlemi olmayan, yatırımcısına satın aldığı Tahvil karşılığı altın fiyatına endeksli Türk Lirası cinsi faiz geliri sağlayan bir yatırım aracıdır. Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası sadece bireysel yatırımcılar için geçerlidir, dolayısıyla kurumsal yatırımcılar (tüzel kişiler) yatırım yapamazlar.

Borsa Altın Yatırım Fonları: Sahip olduğunuz altını elde tutmayı özellikle önemsemiyorsanız, borsada işlem gören Altın ETF Fonları muhtemelen iyi bir tercihtir. Bu fon doğrudan hissedarları adına altın satın alır ve satar. Büyük olasılıkla bir altın ETF ticareti için bir miktar komisyon ücretleri ödemek gerekir.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri: Hisse senedi/tahvil gibi herhangi bir şirket ya da devlet tarafından çıkarılan menkul kıymetler olmayıp, önceden belirlenen bir vadede üzerine yazılan altın, para gibi kıymetin teslimini içeren türev enstrümanlardır. Spot piyasalarda altın alım satım işlemleri anlık olarak gerçekleştirilirken, vadeli işlemler en az 1 aylık vade sonunda gerçekleşir. Vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapmak karlı olsa da riskli de olabilir. Bu yüzden yatırım yapmaya yeni başlayanlar için önerilmez.
Altın Satın Almak veya Altın Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Son 40 yılda, altın (özellikle 1978, 1980, 1999 yıllarında) önemli kazanımlar elde etti. Küresel ekonomik kriz, Avrupa'daki sorunlar, zayıf ABD doları, ekonomik toparlanma endişeleri altın fiyatını 2011 yılına kadar yüksek tuttu. 2011'den sonra ABD dolarının ve ABD ekonomisinin gücü, altına zarar verdi ve altın fiyatları nispeten düştü. 2020 yılına gelindiğinde ise altın yine yükseliş trendine girdi. Bu noktada altın yatırımı yapmak kısa vadede olmasa bile uzun vadede kazanç getirisi sağlayabilecek mantıklı bir yatırım aracı olabilir. Altın Yatırımı Yapmak için Geçerli Nedenler

Altın likittir: Altın, en likit varlıklardan biridir, çünkü gerektiğinde her yerde rahatlıkla nakde dönüştürülebilir.

Altın değerini korur: Diğer yatırımların aksine, altın zaman içinde değerini koruma eğilimindedir. Bunun nedeni, doğal değeri olmayan paranın aksine, sabit miktarda altın bulunmasıdır.

Enflasyon yükseldiğinde altın fiyatları artar:

Altın fiyatları genellikle TL değer kaybettiğinde ve enflasyon beklendiğinde artar. Altın dolar cinsinden değerlendiğinden, dolar fiyatındaki herhangi bir düşüş altın fiyatlarındaki artışı tetikleyecektir.

Altın portföy çeşitlendirmesi sunar:

Altın, genellikle vadeli işlemler piyasasına ters düştüğünden yatırım portföyünüzü genişletmenin ve yatırımlarınızın genel riskini önemli ölçüde azaltmanın güvenli yoludur. Uzun vadeli yatırım söz konusu olduğunda, altın kesinlikle en iyi seçenektir ve bu, gelecek yıllarda da olmaya devam edecektir. Enflasyon durumu veya para endeksleri de dâhil olmak üzere en son parasal haberlerle ilgileniyorsanız, portföyünüze altın yatırımı eklemek isteyebilirsiniz.

2e9b040b b2e7 437b 81fe f5285c2ea7c3

Has Altın Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Kararmayan, paslanmayan ve kolayca değeri düşmeyen altın, keşfinden itibaren insanlık tarihinde gücün, zenginliğin ve ihtişamın sembolü oldu. Bugün bile başarıları altın madalyalar ile ödüllendiriliyor ve altın kelimesini değerli olan her şeyle ilişkilendiriyoruz. Bunun nedeni elbette, yerkabuğunda sadece 1 milyarda 3 oranında bulunan has altın ve onun benzersiz özellikleri ile ilgilidir.

Saf Altın Özellikleri Nelerdir? Saf Altın Ayarı Nedir?

Altın, demir, bakır, kurşun gibi bir metal olmasına rağmen tek sarı renkli metaldir ve kimyasal olarak çok kararlıdır. Has altın, yerkabuğunda diğer elementlerle kolayca birleşmez ve bu nedenle korozyona uğramaz veya kararmaz. Saf altın, genellikle gümüş, bakır, platin veya paladyum gibi diğer metallerle güçlendirilir. Bir alaşımdaki altının saflığı, 1 karat ila 24 karat arasında ölçülür ve 24K en saf altın formudur. Yani, saf altın aynı zamanda 24 ayar altın anlamına gelir. Bir altın parça içerisindeki altın yüzdesini bilmek istiyorsanız, altının ayarını 24K’a bölüp 100 ile çarparak bulabilirsiniz.

24 Ayar Has Altın Kararır mı?

Doğal altın en az reaktif elementtir, bu yüzden has altın, zengin sarı parlaklığını çok uzun süre korur, su ve neme maruz kalsa bile bu, renginin bozulmasına neden olmaz. Bazı insanlar satın aldıkları altın kararıyor diye saflığından şüpheye düşer, aslında bunun nedeni altın içerisinde kararma yapan diğer gümüş, bakır gibi metallerdir. Kuyumcuda bulacağınız altın takıların çoğu bileşen metaller içerdiğinden, teninize temas ettiğinde yüzeyinde kararmalar oluşabilir. Günlük kullanıma uygun olarak altın takılar, 14 ayar, 18 ayar, 22 ayar gibi oranlarda diğer elementler ile karıştırılarak tasarlanır. Bu sadece metali sertleştirmekle kalmaz, aynı zamanda (beyaz altın, sarı altın gibi formları olan) altın rengini de etkiler.

Has Altın Nerelerde Kullanılır?

Dünya yerkabuğundan çıkarılan minerallerden hiçbiri altından daha yararlı değildir. Harika bir renge ve parlaklığa sahip olan altın, her şeyden önce insan zihninde özel bir imajı olan benzersiz bir süs metalidir. Altın elektriği iletir, kararmaz, çalışılması kolaydır. Has altın; kablo tel içine çekilebilir, ince tabakalar haline getirilebilir, diğer birçok metalle eritilebilir ve farklı şekillere dökülebilir.

Finansal Altın Para: Altın, ilk zamanlarda ticarette bir değer aracı olan para olarak kullanıldı, ancak bugün altın paralar artık finansal işlemler için yaygın olarak kullanılmıyor. Günümüzde pek çok birey ve kurum külçe altın yatırımları yapıyor. Bununla birlikte, belirli ağırlıklarda satılan çeyrek altın, yarım altın, Ata Lira gibi altın biçimleri, insanların küçük tasarruflar yapabileceği popüler yollardır.

Mücevher: En zarif mücevherlerin önemli bir bileşeni olma konusundaki ünü, yıllar boyunca kuyumculuk sektöründe altın tasarımlarına ilham verdi. Bugün, tüm küçük büyük mücevher şirketleri, alyanslardan küpelere kadar en iyi altın aksesuarlar için rekabet ediyor.

Dekorasyon: Altın çok ince haddelenebildiğinden ve mukavemetli olduğundan, genellikle dekoratif amaçlı olarak metal veya cam nesneleri kaplamak için kullanılır. Küçük altın yapraklar, heykeller, dekoratif harfler, resim çerçeveleri gibi aksesuarlar için tercih edilir.

Elektronik: Altın iyi bir elektrik iletkenidir ve havaya maruz kaldığında kararmaz, bu nedenle elektrik konektörleri ve baskılı devre kartları yapmak için idealdir. Has altın, cep telefonlarından roketatarlara kadar bilgisayarlarda ve mikro elektronik devrelerde kullanılır. Bir diğer kullanım, motorlu taşıtlardaki emniyet hava yastığı mekanizmasıdır.

Koruma: Altın ısı ve ışık geçirmez, ayrıca kızılötesi radyasyonun iyi bir yansıtıcısıdır bu nedenle ısıya ve ışığa karşı koruyucu bir kalkan olarak kullanım alanları vardır. Jet motorları, uzay araçları ve astronot elbiseleri ısıyı ve parlamayı azaltmak için genellikle altın alaşımları ile kaplanır. Kızılötesi ışığa duyarlı teleskoplarda altın kaplama aynalar en iyi sonuçları verir.

Sağlık: Altın, kimyasal olarak inert, alerjik olmayan ve çalışılması kolay bir metaldir. Bu nedenle altın alaşımları, diş hekimliğinde dolgu, kuron, köprü ve ortodontik aletler için kullanılır. Ayrıca radyoaktif altın izotop parçacıkları, Lagoftalmi ve bazı kanserlerin tedavisinde dokulara implante edilir. Birçok cerrahi alet, yaşam destek cihazları ve elektronik ekipman az miktarda altın kullanılarak yapılır. Günümüzde altın kullanımının farklı biçimleri sadece son yirmi beş-otuz yıl içinde geliştirildi. Bu trend muhtemelen devam edecek. Artan talep ve sınırlı arz, altının değerinin ve öneminin zamanla istikrarlı bir biçimde artmasına neden olacaktır.

Parayan

Parasal Altın Nedir?

Bugün, altın bir standart olarak kullanılmamasına rağmen, hala önemli bir işleve hizmet ediyor. Parasal altın, para otoriteleri, ülkeler ve merkez bankaları için önemli bir finansal varlıktır. Ayrıca bankalar tarafından merkez bankası kredileri için ekonomik sağlamlığın bir göstergesi ve risklerden korunmanın bir yolu olarak kullanılır. Parasal altın, sorunlu zamanlarda portföy korumasını sağlamak ve refah dönemlerinde büyümeyi sürdürebilmek için istikrarlı bir yatırım stratejisidir.
Parasal olmayan altın, parasal altın dışındaki tüm altınları kapsar. Altın içeren mücevherler, saatler, elektronik bileşenleri gibi değerler parasal olmayan altın değil, genel mallar altındadır. Parasal olmayan altın satışları borsada değil, işlem fiyatlarında değerlendirilir. Altın işleminin her iki tarafı, altını yedek varlık olarak elinde bulunduran para otoriteleri veya uluslararası finansal kuruluşlar olduğunda, altın satışları finansal hesapta parasal altın olarak kaydedilir.

Parasal Altın Yatırım Araçları

Parasal altın, en az % binde 995 saflıkta madeni para, külçe veya çubuk şeklinde altın, altın tozu ve diğer işlenmemiş veya yarı mamul formlarda altın olabilir. Bununla birlikte, yüksek miktarlarda fiziksel altın bulundurmak zor ve maliyetlidir. Neyse ki, altını fiziksel olarak muhafaza etmeden sahip olmanın birkaç yolu vardır. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası aracılığıyla fiziki olmayan şekillerde altına yatırım yapmak mümkündür. Altın yatırımında alternatif yolların başında ‘altın yatırım fonları’ gelir. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geliştirilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikaları bir diğer altın yatırım aracıdır. Ek olarak altın hesabı uygulaması en yaygın olanıdır. Merkez Bankası Para Politikaları ve Parasal Altın Para politikası, altın fiyatları için önemli bir itici güçtür. Hükümetlerin merkez bankası aracılığı ile uyguladığı para politikası para arzındaki büyümeyi etkiler ve bu da uzun vadede enflasyon oranını belirler. Para arzı ve merkez bankası pozisyonları döviz kurlarını etkiler, dolayısıyla $ ile negatif korelasyonlu olan altın fiyatları önemli ölçüde etkilenir. Ayrıca, merkez bankası eylemleri, altın fiyatlarının katalizörü olan reel faiz oranlarını da etkiler. Son olarak, risk primlerinin seviyesi, merkez bankasının söylem ve eylemleriyle önemli ölçüde yön değiştirir. Yine de parasal altın güvenli bir liman olduğu için para otoriteleri ve yatırımcılar arasında riskten kaçınmadaki en güvenilir finansal araçtır.

Bir Finans Aracı Olarak Parasal Altın

Bir metanın değişim değeri her zaman başka bir metanın kullanım değerinde ölçülür. Bu bağlamda, altın fiziksel olarak mevcut olmasa bile parasal altın olarak işlev gördüğü varsayıldığında, finansal olarak gerçek fiyatlar külçe altın birim fiyatlarıdır. Parasal altının finansal piyasalardaki özel rolü nedeniyle diğer varlıklardan ayrı olarak gösterilir, çünkü altın satışları ve alımları büyük ölçüde mevcut hisse senetleri ile ilgilidir ve altın gibi satış ve alımların değerleri bazı durumlarda özellikle büyük olabilir. Birçok durumda, yeni sahibine fiziksel teslimat yoktur, çünkü altın özel külçe depolama merkezlerinde tutulur.

Serbest Piyasada Altın Fiyatları

Serbest piyasa sistemi altında altın, Euro, ABD doları veya Pound gibi bir para birimidir. Merkez bankaları biriktirdikleri parasal rezervlerini kâğıt para birimlerinden altına çeşitlendirdikçe altın fiyatı genellikle yükselir. Piyasada altının bir para birimi olarak görülmesi ve bu şekilde işlem yapılması, kâğıt para birimi ve ekonomi ile karşılaştırıldığında riskleri azaltabilir, ancak altına yatırım söz konusu olduğunda insan psikolojisinin etkisi önemlidir. Değerli metal altın, ekonomik durgunluk, korku ve belirsizlik zamanlarında her zaman en güvenilir yatırım aracıdır. Bununla birlikte altının ileriye dönük kazanç getirecek bir yatırım olduğuna dair bir farkındalık olmalıdır.

Ayaryan

Altının Ayarı Neye Göre Belirlenir?

Kimyasal olarak benzersiz, fiziksel olarak nadir ve kolayca işlenebilir olmaları nedeniyle, altın binlerce yıldır dünyanın birçok yerinde para olarak kullanılıyor. Bazı kültürler, güzelliği için altın sahibi olmak isterken ve onu zenginlik sembolü olarak görmelerine rağmen, yatırımcılar bugün portföylerini çeşitlendirmek, enflasyona ve para devalüasyonuna karşı korunma amacıyla altın alıyorlar. Göreceli olarak altının iyi bir yatırım aracı olduğu yaygın olarak kabul edilir, ancak altın ayarı fiyatlarının nasıl belirlendiği ve altının günlük fiyatını neyin etkilediği konusunda çok az kriter biliniyor.

Altın Değeri Nasıl Ölçülür? Altın Ayarı Nedir?

Altının değeri, karat cinsinden ölçülür, "K" harfi olarak kısaltılır ve bir sayı ile gösterilir. Altın ayarı, bir gram alaşımda bulunan altın miktarıyla belirlenir. Kuyumculukta ve altın para tedarikinde kullanılan altın alaşımlarının ayarları ülkeden ülkeye değişir. Türkiye'de satılan altın takılar, ağırlıklı olarak 22, 18 ve 14 Ayar'lık altın alaşımlarından imal edilir. Altının içerisine eklenen metal arttıkça altın ayarı da düşer.

Çeyrek altın kaç gram? Yarım altın kaç gram? Tam altın kaç gram?

% 100 saf altın 24 ayardır ve yaklaşık 995 milyemdir (miligramdır), ancak, saf haliyle, altın takılarda kullanılamayacak kadar yumuşak olduğundan aşınmaya dayanıklılığını artırmak için, altın diğer metallerle alaşımlıdır. Altın; 22 ayar (% 91.7 altın), 18 ayar (% 75 altın), 14 ayar (% 58,3 altın), 12 ayar (% 50 altın),10 ayar (% 41.7 altın) gibi çeşitli karatlarda bulunur. 1 gr 22 ayar gram altın, 1 gr 24 ayar gram külçe altın, 0,5 gr 22 ayar gram külçe altın gibi altın çeşitleri de altın alışverişlerindeki bazı değerlere örnektir. Bu değerler dışında bazen altının renginden kaç ayar olduğu tahmin edilebilir: Örneğin, 'kırmızı altın' bakırın fazla kullanıldığını, 'yeşil altın', gümüşün fazla miktarda kullanıldığını anlayabildiğimiz bir altın çeşitleridir. 'Beyaz altın' alaşımında ise nikel, çinko, gümüş ve paladyum gibi metaller kullanılır. Genelde bu altınlar 18 ayar olarak üretilir. Takılarda kullanılan taşlar ayarından bir şey kaybettirmez, yalnızca ağırlığını artırır. Önemli olan altının içinde barındırdığı gramdır. Görünüm olarak size cazip gelen birçok altın takı, gösterişsiz olana kıyasla içinde az gram altın barındırabilir. Altında tam değer 1 tam kabul edildiğine göre; 995 safa en yakın değerdir ve 24 ayar olarak isimlendirilir. Türkiye'de çeyrek altın olarak tabir edilen altın cinsi 1.754 grama denk gelir ve 22 ayardır. Yarım Altın Gramı: 3.508 gr (3.50) iken yalnız 3,21 gramı (yüzde 91’i) saf altındır. Kalan 0,29 gramı (yüzde 8,4’ü) ise gümüş veya bakırdan oluşur. Bu da yarım altının 22 ayar olduğu anlamına gelir. Tam Altın Gramı: 7.016 gr (7.01) ve Cumhuriyet Altını Gramı: 7.216 gr (7.21)' dır.

Uluslararası Altın Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Genellikle gümüş, altın, platin gibi değerli metallerin ve değerli maden taşlarının ölçülmesi için kullanılan ve uluslararası piyasada 31.10 gram olarak kabul edilen, ONS ölçü birimidir. 1 ons = 31.10 gram ve dünya standartlarında 1 ons altın 31,1034768 gramdır. 1 ons altın fiyatı / 31,1034768 formülü, 1 gram altının dolar cinsinden fiyatını verir. Çıkan oranı piyasada işlem gören USD/TL kur değeri ile çarptığımızda TL cinsinden saf altının gr fiyatı bulunur. Uluslararası altın, ABD doları cinsinden olduğundan, dolardaki herhangi bir düşüş altın fiyatlarını yükseltirken dolardaki yükseliş altın fiyatlarını düşürür. Bu ters ilişki, düşen bir doların ilk önce diğer ülkelerin para birimlerinin değerini artırmasına neden olur ve altın dâhil emtia talebini, aynı zamanda fiyatları da arttırır. Her gün sabah ve öğleden sonra, IBA, IBA, LBMA altın fiyatını ABD doları cinsinden yayınlar. Buna göre dünya çapındaki merkez bankaları, altın üreticileri, yatırımcıları ve tüketicileri için bir referans fiyat oluşturur. Altının fiyatı, her 45 saniyede bir anonim olarak yapılan açık artırma turlarının finansal değerlendirmelerine dayanarak gerçek zamanlı olarak ayarlanır ve anlık açıklanır. Altın fiyatının ana itici güçlerinden biri para sistemidir, ancak altının benzersiz bir özelliği, temerrüt riski olmamasıdır. Her ne kadar altının fiyatı kısa vadede değişken olsa da uzun vadede değerini her zaman korur. Yıllar boyunca, enflasyona ve büyük para birimlerinin erozyonuna karşı bir önlem olarak hizmet vermiş dikkate değer bir yatırımdır. Bu nedenlerle altın, her zaman çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyünün önemli bir parçası olmalıdır, çünkü hisse senetleri ve tahviller gibi kâğıt yatırımların değerinin düşmesine neden olan değişken olaylara cevaben fiyatı artan neredeyse tek yatırım aracıdır.

Eskialtin

Eski Altın ile Yeni Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Altın bozdurmak için gittiğiniz ofis, elinizdeki altının yeni olduğunu bu nedenle daha düşük bir bedelle satın alabileceğini söylediğindeki yaşadığınız şaşkınlık, belki başınızdan geçmiş bir olay olabilir. Altının yenisi eskisi nasıl olur, eski altın nedir, yeni altın nedir veya eski altın ile yeni altın arasındaki fark nedir? İşte merak edilenler...

Eski Tarihli Altın Nedir?

Eski tarihli altın, içinde bulunulan yıldan daha önceki yıllarda üretilmiş ve satışa sunulmuş olan altındır. Diğer bir ifadeyle bugün yaşanılan yıldan bir önceki yıllara ait altınlar, eski altın olarak tanımlanır. Eski tarihli altın, yeni tarihli altına göre piyasalarda, birkaç TL daha ucuza satılır. Eski tarihli altınların yıl farkına göre değeri değişmez; 2 yıl önceki altın ile 50 yıl önceki altın, satış anında aynı altın kuru ile bozdurulur.

Yeni Tarihli Altın Nedir?

Yeni altın, yaşanılan yıl içerisinde basılmış ve piyasada satışa sunulmuş olan altınlardır. Yeni tarihli altınlar herhangi bir fiyat farkına uğramadan o dönemdeki altın piyasası fiyatlarına göre satılır. Aslında bu yeni bir altının normal satış rakamlarıdır. Örneğin; 2019 yılında satın aldığınız üzerinde 2019 tarihi basılı bir altın, 2019 yılı sonuna kadar yeni altın fiyatı ile işlem görür. Aynı altın 2020 yılından itibaren ise eski altın olarak ifade edilecektir. Eski Tarihli Altın ve Yeni Tarihli Altın Fiyatları Neden Farklı? "Altın çamura düşse yine altındır, değerini yitirmez." Fakat gerçekten de eski tarihli altın ile yeni tarihli altın arasında altın alış ve satış fiyatları açısından bir fark vardır. Çeyrek altın, yarım altın veya Ata lira almak istediğinizde yeni tarihli altın satışında eski altın fiyatına nazaran daha fazla kesiti ile karşılaşırsınız. Küçük sayılır bir meblağ olsa da özellikle tasarruflarını altına yatırım yaparak değerlendirmek isteyenler için bu önemlidir. Peki, bu fark neden oluşur? Eski yıllara ait altınlar genellikle müşterilerden temin edilen, alınıp satılan ikinci el altındır ve bu nedenle de kuyumcular ve diğer satıcılar bu altını biraz daha düşük fiyatla satın alır ve satarlar. Ancak bu durum sanıldığı kadar büyük bir rakam değildir, eski tarihli altın ve yeni tarihli altın arasında 3-5 TL bir fiyat farkı olabilir. Yeni altının eski altına göre birkaç lira daha pahalı olmasının sebebi altın maliyeti ile ilgilidir. Fiziksel altın mülkiyeti, depolama ve sigorta dâhil, bir dizi maliyeti içerir. Yeni tarihli altın satıcıları, altını satın alırken darphaneye damga vergisi de öderler. Bu sebeple üzerinde yeni tarih basılı altınlar eski tarihli altınlara göre daha pahalı olur. Altın, eğer bir mücevher parçası veya süs eşyası olarak alınmayacaksa yeni veya eski altın alıp almamaya dikkat etmeniz gerekebilir. Bilmeniz gerekir ki sahip olduğunuz altınınızı bozdurmak istediğiniz zaman, altın hurda değeri üzerinden işlem görür. Dolayısıyla yatırım amacıyla satın alacağınız altın uzun vadede bozdurma amacı taşımayacağından eski tarihli olması avantajlı olacaktır. Buna karşılık çeyrek altın, yarım altın, Lira, Cumhuriyet gibi altınlar, düğün, nişan, doğum, sünnet gibi sebeplerle "hediye" olarak alınmışsa yeni tarihli altın almak daha uygun olabilir.

Ason1

Gremse Altın nedir? Diğer Altınlardan Farkı Nedir?

Altın takılar alırken, genellikle farklı altın renkleri, altın karatları ve altın kaplama seçenekleri arasında seçim yapabilirsiniz. Yatırım amacıyla altın satın alırken seçenekleriniz farklıdır; burada altının görünümü değil gerçek piyasa ederi önem kazanır. Tasarruflarınıza bağlı olarak çeyrek altın, yarım altın, tam altın, Cumhuriyet altını veya külçe altın satın almak istersiniz ve bunlar bildiğiniz yatırım aracı olan altındır. Bununla birlikte Gremse altın duymadığınız bir tür olabilir.

Gremse terimi; üzerinde imparator Franz Joseph'in portresi bulunan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu altın parasına Almancada verilen ad olan Kremintz'den gelir. Gremse altın, (234 sayılı KHK'nin 2/b maddesi uyarınca) devlet güvencesi altında T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmış bir altındır. Gremse altın, Atatürk portresi etrafında 32 yıldız ve yıldızlarda defne yapraklı çelenk motifleri olan bir ön yüze sahiptir. Arka yüzünde Türkçe motifli yazı ile yazılmış Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi ve bu motifli yazının altında, altının basıldığı yıl yazılıdır.

Gremse Altın Değeri Ne Kadardır?

Çok tanıdık ve yaygın olmasa da Gremse altın da bir tür altın yatırım aracıdır. 22 ayar altın kullanılarak basılan Gremse altın, 0.916 saflıkta 22 ayar altın kullanılarak 40 cm çapında basılır. 10 tane çeyrek altına veya 5 adet yarım altına eşdeğerdir ve kulplu ve kulpsuz olarak satılır. Kulplu ağırlığı 18.15 gram olan Gremse altının kulpsuz net miktarı ise 16.05 gramdır. Kulplu Gremse altın tipi ziynet olarak da takılır. Altın piyasası ve kuyumculukta tam altının 2.5 katı olan Gremse altın için "iki buçukluk" tabiri de kullanılır.

Gremse Altın Almak Avantajlı mıdır?

10 çeyrek altın veya 5 yarım altın değerinde olan Gremse altın, fiyatının göreceli yüksek olması nedeniyle çok yaygın alınıp satılan bir altın tipi değildir. Fakat kıymetli bir tasarruf ve yatırım aracıdır. Diğer altın çeşitlerinde olduğu gibi Gremse altının, döviz büroları, bankalar, kuyumcular, sarraflar gibi çeşitli kuruluşlardan temin edilmesi/satın alınması kolaydır. İstenildiğinde diğer altın türleri ile aynı olarak piyasa değerinde nakde çevrilebilir. Nispeten tek başına değerli olan Gremse altın tipinin kısa vade yerine uzun vadede iyi bir kazanç sağlayacağı unutulmamalıdır. Çeyrek altın gibi gözden çıkarılıp kolay bozdurulamaması bu birikim aracı için caydırıcı olarak bir avantaj yaratabilir. Günlük ve anlık Gremse altın alış ve satış fiyatları, son istatistikleri ile ilgili güncel bilgileri ankaraaltinborsasi.com web sitemizden takip edebilirsiniz!

Hurda alt%C4%B1nn

Hurda Altın Nedir? Nasıl Alınır?

Sıkça kullanılan bir terimdir, fakat 'hurda altın' ifadesi çok heyecan verici gelmeyebilir. Altın ürünlerin çoğunun aslında saf altından yapılmadığını anlamak önemlidir. Pek çok durumda, altın, gümüş, bakır gibi altın eşyaların imalatında kullanılan ve dayanıklılık sağlamak için altına eklenen başka elementler de vardır. Hala eşsiz bir maden olan altın, doğru koşullar altında oldukça değerli olabilir. Sahip olduğunuz altınınızdan gerçek değeri elde etmek için, hurda altının ne olduğunu, değerini etkileyen faktörleri, nasıl ölçülüp değerlendiğini bilmek ilginizi çekebilir. Orijinal pazarlanmış haliyle artık kullanımda olmayan altınlar, hurda altın olarak nitelendirilir. Diğer bir ifadeyle hurda altın, eritilmesi ve başka bir şey üretmek üzere geri dönüştürülmesi için imalata geri gönderilen altın anlamına gelir. Bu nedenle, kullanılmayacak olan altın içeren bir ziynet eşyası, eski para veya yeniden işlenmesi amaçlanan herhangi bir ürün hurda altın olarak kabul edilebilir. Hurda altın satın alındıktan sonra geri dönüşüme gönderilir. Bu, birden fazla türde altın içeren bir eriyik lotu içinde eritileceği, içindeki saf altının elde edilmesi için elementlerine ayrıştırılacağı anlamına gelir. Hurda altın rafine edildiğinde, tüm saflık derecelendirmelerine hazır olarak tekrar altın sanayine geri döner ve sunulan üründe değerinden hiç bir şey kaybetmez.

Hurda Altın Ağırlığı Nasıl Tartılır ve Ölçülür? Eski altın eşya satın alan birçok altın tüccarı, ne kadar gösterişli olsa da sizin satın almış olduğunuz kolye, küpe gibi malların satış değeri ile ilgilenmez, ürünün imalatında kullanılan altın malzemeyle ilgilenir. Bu nedenle bir ziynet eşyası satın alırken bir gün satmak zorunda kalırsanız aldığınız fiyatın çok çok altında bir fiyata satabileceğinizi düşünmeniz gerekir. Hurda altının en önemli özelliği saflığıdır, bu hangi bileşenin yüzde kaçının gerçek altından oluştuğunu ve parçanın ne kadarının diğer metallerden oluştuğunu gösterir. Saflık karat cinsinden ölçülür ve bir objenin sahip olabileceği maksimum altın içeriği 24 ayardır ki bu da saf altının karat ayarıdır. Karatları yüzdeye dönüştürmek için karat sayısını 24'e bölebilirsiniz. Örneğin, 14 ayar bir yüzük (14 : 24=) % 58,3 saf altın içerir.

Hurda Altın Fiyatı Nasıl Hesaplanır? Hurda altın değeri 'ağırlık' ve 'saflık' olan iki ana faktöre bağlıdır. Bu nedenle, birim ağırlık başına günlük altın fiyatını ve mevcut altın parçasının karatını biliyorsanız, hurda altın fiyatını tahmin edebilirsiniz. Örneğin; 100 gram ağırlığında bir 18K altın ziynet eşyanız varsa, ürünün gerçek altın içeriği (18K:24=) % 75'dir ya da başka bir deyişle 75 gram saf altınız vardır. Hurda altın fiyatını hesaplamak için yapmanız gereken tek şey, günlük gr altın fiyatı ile saf altın miktarını (75 gramı) çarpmaktır. Bu basit hesap size (altın içeren) mücevherinizdeki altının tahmin edebileceğiniz en yakın değerini verecektir. Fakat hurda fiyatına altınınızı satmak istediğinizde bu parasal karşılığı alabileceğiniz anlamına gelmez. Hurda altınınızın bugünkü altın piyasası fiyatlarına dayanarak değerini tahmin etseniz dahi satıcılar altın satarak kâr elde etmeye çalıştığı için bir altın alıcısının tahmininizden daha az ödeme teklifinde bulunacağını unutmayın. Çoğu altın alıcısı veya kuyumcu eski altınlarınızı eritme, rafine etme ve diğer işletme maliyetlerini karşılamak için piyasa fiyatından % 20 - % 40 aşağıda bir fiyat önerisinde bulunabilir. Her zaman hurda altın fiyatı için pazarlık yapmaya çalışabilirsiniz ve bazı kuyumcular veya altın alıcılar müzakerelere gerçekten açıktır. Getirilerinizi en üst düzeye çıkarmak için yapmanız gereken şey, günlük altın fiyatlarını takip etmek ve sistematik olarak para ve altın piyasasını ankaraaltinborsasi.com web sitemizden izlemektir!

Ankara Altın Borsası Yeni Sistem

Ankara altın borsası olarak yeni bir sistemi geçiş yaptık. Bu sayede döviz kurlarının durumu anlık olarak takip edebilirsiniz.

Ankara Altın Borsası Bu web sayfasının tüm hakları Ankara Altın Borsası LTD ŞTİ'ye aittir.