15%20%281%29

Altın Bilezik Yatırımı Hakkında

Altının ilk ne zaman kullanıldığı bilinmemekle birlikte kolay işlenebilmesi, emsali olmayan bir renge sahip olması, deforme olmaması gibi sebeplerden dolayı her zaman değerli görülmüştür. Altın bilezikler ilk altın takı türlerinin başında gelmektedir. Geçmişte altın bilezikler 22 ayar ve 21 ayar olarak tercih edilmiştir. Günümüzde altın bilezikler her ayarda üretilebilmektedir. Yatırımlık altın denilince son döneme kadar özellikle kadınların aklına 22 ayar altın bilezik gelirdi. Son yıllarda yatırımlık altın olarak cumhuriyet altını, çeyrek altın, külçe altınlar daha ön plandadır.10 sene öncesine kadar anneler evlenecek çocuklarını düşünerek arttırdıkları paralarla tasarruf amaçlı olarak sürekli 22 ayar altın bilezik satın alırlardı. Hala günümüzde kullanım amacını da düşünürsek 22 ayar altın bilezik modelleri en uygun yatırım araçlarından birisi olarak görülmektedir. 22 ayar altın bilezik modelleri de kendi içerisinde farklı işçilik teknikleriyle üretildiği için maliyet fiyatları farklıdır. Üçlü burma bilezik, Adana burma bilezik, mersin burma bilezik isimleriyle bilinen burma bilezikler üretim işçiliği en az olan 22 ayar bilezik modelleridir. Burma bilezik modelleri bozdururken en az kaybeden altın bileziklerdir. 22 ayar altın bilezikler yatırımlık olmasının yanında kullanmak niyetiyle alınmıyorsa, daha az değer kaybı olan cumhuriyet altını, çeyrek altın, külçe altın gibi yatırım altınlarını almak daha avantajlıdır.

14%20altin

Kuyumculuk Sektöründe Alışveriş Tercihleri

Yapılan araştırmalara göre alışveriş yapan kuyumcu müşterilerinin % 30,7 si hediyelik, % 29,2 si hem takı hem yatırım amaçlı, % 39,9 u yatırım amaçlı alışveriş yaptıklarını belirtmişlerdir. Üretim biçimine göre daha çok fabrikasyon ürünler tercih edilirken, el işi ürünleri tercih eden tüketicilerde yüksek orandadır. Tasarım biçimine göre ise herkesin kullandığı tasarımları tercih eden ve kendine özel tasarım seçeneklerini de tercih eden tüketici potansiyeli yüksektir. Tüketicilerin yarıdan fazlası % 53,2 ürünlerin sertifikalı olmasına dikkat etmektedir. Tüketicilerin ürün tercihinde en çok aradıkları fiyat ve model olarak gözlemlenmiş, sarrafiye ürünleri satın alırken ayar ve fiyat ön plana çıkmış, saat için ise ürün modeli ve markaya bakılmıştır. Kuyumculuk ürünlerinde markaya önem verenler % 41,3 lük bir kesimi meydana getirmektedir. Marka tercihinde en etkili faktörler garanti ve güvenilirlik % 84,3, dayanıklılık ve uzun süreli kullanım % 65,5 ve ürün modeli, moda % 47,1 olarak saptanıştır. Sizde altın alışverişlerinizi bizim aracılığımızla güvenle yapabilir, ayrıntılı bilgi almak için ankaraaltinborsasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

13%20%281%29

Altında Tercih Kuyumculardan Yana

Yapılan araştırmalara göre kuyumculuk alanında alışveriş yapan tüketicilerin genel  tercih ettikleri marka veya işletmeye % 88,6 oranında güvendiği belirtilirken, alışveriş yaptığı marka veya işletmeye güvenmeyenlerin oranı % 3,1 olarak saptanmıştır. Son zamanlarda oldukça popüler bir kitle ağına sahip olan ve hızla gelişen internet üzerinden çevrimiçi alışverişlerde ise kuyumculuk sektörünün farklı bir eğilim izlediği ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalara göre kuyumculuk sektörüyle ilgili ürünleri İnternetten kullanan tüketicilerin oranı sadece %15,0 olarak kayıtlara geçmiştir. Çevrimiçi alışverişi tercih etmeyen tüketici kitlesinin %75,9 çevrimiçi alışveriş yapmama gerekçeleri olarak kişisel verilerin güvenliği konusunda endişeli olduğu saptanırken, % 9,1i çevrimiçi ödeme yöntemlerine güvenmediğini dile getirerek İnternetten alışveriş yapmadıklarını belirtmişlerdir. Kuyumculuk sektörü tüketicisinin interneti yoğun olarak kullanma sebebi ise; satın almadan önce piyasa araştırması yapmak ve fiyat karşılaştırmaktır. İnternetten Alışveriş Neden Az? Online alışveriş yapmayanların % 75,9 u kişisel verilerin gizliliğinden endişe ettiklerini belirtirken kalan % 24,1 lik kısım çevrimiçi ödeme yöntemlerine güvenmediklerini ve bu sebeple çevrimiçi alışveriş yapmaktan kaçındıklarını dile getirmişlerdir. Kuyumculuk ürünlerinde (Altın takı, ziynet, mücevher vb.) satın almadan önce fiyat, model gibi özellikleri karşılaştırmak için internet araştırması yaparım diyen bireylerin oranı ise % 45,0 dir. Sizde altın satın almak ve fiyat araştırması yapmak için ankaraaltinborsasi.com adresinden faydalanabilirsiniz.

12%20%282%29

Neden Altın Yatırımı Yapılmalı?

Altın yatırımı yapmak için pek çok neden vardır. Bu nedenlerden en önemlisi de altının güvenilir bir yatırım olmasıdır. Altının fiyatı diğer finansal varlıklardan daha istikrarlı olma eğiliminde olduğundan, bu metal kriz zamanlarında bir sığınak görevi görmektedir. Altına yatırım yapmak uzun yıllardır hem yerel hem de yabancı yatırımcılar için tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Bunun esas nedeni ise altın yatırımı yapmanın uzun vadede güvenilir olmasıdır. Altın, birçok ulusun ekonomisinde önemli bir rol oynamış ve oynamaya da devam etmektedir. Artık anapara birimi olmasa da, altın hala uzun vadeli sağlam bir yatırımdır ve özellikle ayı piyasasında portföye değerli katkılar sağlayabilmektedir. Altın yatırımı yapmak pek çok avantajlara da sahiptir. Üstelik altına yatırım yapmanın herkes için uygun çeşitli yolları da bulunmaktadır. Bütün bunlar göz önüne alındığında da altın yatırımı pek çok yatırımcı için mantıklı görülmektedir. Geniş çerçevede değerlendirmek gerekirse, altın yatırımı ile yatırımcılar hem yatırımlarını daha güvende tutmak hem de portföylerini çeşitlendirmek adına bu değerli emtiaya yönelmeye devam etmektedir. Sizde altın yatırımı ile ilgili detaylı bilgi almak için ankaraaltinborsasi.com adresinden faydalanabilirsiniz.

Gramalt

Gram Altın nedir? Altın Ons fiyatları neye göre belirlenir?

Gram Altın İstanbul Altın Rafinerisi'nin üretmekte olduğu 0,5, 1, 2,5, 5, 10, 20, 50, 100 gram şeklinde olan sertifikalı külçe altındır. Gram Altın 24 ayar ve 22 ayar altın olmak üzere iki çeşit altın saflığında üretilmektedir. 24 ayar altın 0.995 saflığında has altından, 22 ayar altın ise 0.916 saflığında has altından oluşur. Altın Ons fiyatları neye göre belirlenir? Dünyanın farklı noktalarında yaşanan büyük olaylar ve gelişmeler her ne alanda olursa olsun  altın ons fiyatlarında doğrudan etkide bulunmaktadır. Bunun dışında da altın piyasalarında reel olayların yanı sıra piyasa genelinde oluşan beklentilerde belirleyici unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda altın piyasalarında var olan ya da oluşan beklentiler ise uluslararası piyasaların çizeceği grafiklere göre risk ortamlarına göre biçimlenmektedir. Günümüz modern dünyasında özellikle yüksek nüfusa sahip olan Çin ve Hindistan gibi ülkelerdeki altın alanındaki ekonomik kararları ve piyasa etkileri da küresel altın fiyatları üzerinde doğrudan oldukça büyük bir etki yaratmaktadır. Bu gibi reel durumların ya da olayların dışında da altın ons fiyatlarında özellikle petrol fiyatları,  döviz değerleri gibi unsurlarda altın fiyatlarının şekil almasında doğrudan etkilerde bulunmaktadır.