Alt%C4%B1n%20borsas%C4%B1%202023%20blog%20%281%29

Altın'ın ayarı nasıl anlaşılır?

Tarih sahnesinde çok önemli bir konuma sahip olan altın, yüzyıllardır değişmeyen ve değer kaybetmeyen bir yatırım ve ziynet aracı olmaya devam etmektedir. Peki bu değerli maden üretim süreç ve şekillerinden dolayı nasıl sınıflandırılır?

Altında ayar, üretim aşamasındaki kullanılan saf altın oranını açıklar. Biraz daha açıklamak gerekirse 24 ayar altın, içerisinde %99,9 altın barındırır. Altının kimyası gereği yumuşak bir yapıya sahiptir. Kolay işlenilebilir hale getirilebilmesi için içerisine gümüş bakır veya çinko katılarak sertleştirilir. Saflık oranı düşürülen altın ise 22,18,14 ayar ve daha düşük ayarda üretilebilir. Her altın takıda altının saflık derecesini ya da ayarını gösteren bir damga bulunur. "24K" "22K" "18K" olarak sınıflandırılma sistemi vardır. "24K" yirmidört ayarı, "22K" ise 22 ayarı simgeler. Genellikle takının iç yüzeyinde ya da takının kopçasından altının kaç ayar olduğu anlaşılır. Böylelikle her bütçeye ve isteğe göre üretim yapılabilir.

Alt%C4%B1n%20borsas%C4%B1%20%281%29%20%281%29

ALTIN'DA Kİ YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Altın fiyatlarında ki hareketli sürecin son yıllarda devam etmesiyle birlikte anlık dalgalı yükseliş devam etmekte. Peki bu hareketli yükseliş daha ne kadar devam edecek? FED’in 2023 yılı ile beraber faiz indirme politikaları ve enflasyon rakamları ile beraber emtia fiyatlarında bir müddettir yükseliş gerçekleşiyor. Altın ons fiyatıyla dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altında yeni haftanın ilk işlem gününde 1.165 TL ile yeni rekor denemesi geldi. Uzmanlar ons altında ki direncin 1933 dolar olduğunu ve bu seviyenin geçilmesiyle birlikte altının daha da yükselebileceğini ifade ediyorlar. Altın ons fiyatı bugün yazımız itibariyle en yüksek 1931,75 USD yi gördü.

21

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırım amaçlı altın satın alırken, herkesin dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle yatırımın hangi tür işlemle yapılacağına ve hangi tür altının alınacağına karar vermek gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır; • Fiziki altın alımlarında, altının marka, patent ve ayar bilgisi kontrol edilmeli, • Yüksek işçilik maliyeti olan altınlardan kaçınılmalı, • Güvenilir kurumlardan işlem yapılmalı, • Satın alınan altının sahte olmamasına dikkat edilmeli, Birçok kişi bu riskleler karşılaşmamak için yatırım için altın satın alma işlemlerini güvenilir gördükleri kuyumculardan yapmaktadır. Gerek alım gerekse satım işlemlerinde sürekli alışveriş yapılan kuyumcuların ya da sektörde kendini kanıtlamış kuyumcuları tercih etmek önemlidir. Sizlerde yapacağınız tüm altın alışverişlerinizde ankaraaltinborsasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

20

Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Altının sahte olup olmadığını anlamak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. En yaygın yöntem kuyumcuların mihenk taşı kullanmasıdır. Altını mihenk taşına sürttüklerinde mihenk taşına sarı bir renk çıkması beklenmektedir. Sahte altını anlamak için normal bir tüketicinin uygulayacağı bazı bilgiler şunlardır; Altının ayar damgasına ve patent damgasına muhakkak bakılmalıdır. Marka patent damgası her altın üzerinde yer almayabilir fakat altının kaç ayar olduğuna dair ayar damgası mutlaka yer almalıdır. Bu sebeple üzerinde ayar damgası bulunmayan altının sahte olma olasılığı oldukça yüksektir. Altın, zemin üzerine atıldığı zaman çıkardığı ses ile de ayırt edilebilir. Sert bir yüzeye attığınız zaman gerçek altından tok ve kalın bir ses çıkar, sahte altından ise daha ince bir ses çıkar. Bu yöntem ile ayırt etmek anlatıldığı kadar kolay değildir, genellikle bu konuda uzmanlaşmış kişilerin kullandığı bir yöntemdir. Sahte altın üretiminde metaller daha yoğun olarak kullanıldığından çoğu zaman mıknatıs tarafından çekilir. Gerçek altın mıknatısa gelmez. Gerçek altın oksitlenmez sahte altın oksitlenir.

19

Renklerine Göre Altın Çeşitleri Nelerdir?

Sarı Altın; Sarı altın, altının en yaygın rengini taşır ve genellikle gümüş ve bakır ile alaşımları yapılarak üretilir. Beyaz Altın; Beyaz altın, renk olarak sarı altından daha hızlı bir şekilde insanların ilgi odağı haline gelmektedir. 14 kt’ lık beyaz altınlar, fiyatlarının aksine görünüş olarak platine benzediklerinden dolayı ilgi görmektedirler. Beyaz altın, sarı altınla aynı özelliklere sahip olsa da, sarı altından farkı alaşımında nikel, çinko, gümüş ve paladyum gibi beyaz renk veren metallerin kullanılmasıdır. Beyaz altının yansıtıcı özelliği vardır ve rengi asla solmaz. 18kt’ lık beyaz altında %75 oranında altın bulunduğundan ve 14kt’ lık beyaz altın ise %58,3 oranında altın içerirler. Beyazlığı arttırmak için, neredeyse bütün beyaz altınlar platinden yapılan oldukça sert, beyaz ve parlak bir metal olan rodyumla kaplanırlar. Zamanla, bu rodyum kaplama aşınmaya maruz kalabilir. Yeşil Altın; Bakır ve daha çok gümüş karıştırılarak yapılır. Nadir görülen bu tondaki altını, modern tasarımcılar, isteğe bağlı olarak çok özel koleksiyonlarında ya da siparişlerde kullanırlar. Yüzük olarak tasarlananları daha çabuk aşınmaya maruz kalabilirler.