132

Külçe Altın Kaç Kilo?

Doğadaki en değerli madenlerden biri altındır. Altın işlenebilir özelliğiyle mücevher tasarımcılarının elinde hayat bulurken diğer yandan ise hiçbir zaman kararma ya da paslanma yaşamayacağı için doğanın en güçlü madeni kabul ediliyor. Piyasada satın alabileceğiniz bir sürü altın türü bulunuyor. Bu türlerden biri külçe altındır. Külçe altın, gram ya da çeyrek altın gibi çok popüler olmasa da yatırımcıların gözdelerinden biri aslında. Külçe altın kaç kilo, kaç gram, yatırım için uygun mudur, nereden alınır soruları külçe altın yatırımcılığının temelini oluşturuyor. Külçe altın 24 ayar olup yüzde 100 saf altındır. Külçe altın kaç kilo sorusuna spesifik bir cevap verilebiliyor. 1 gram külçe altın 5, 10, 20, 50, 100 gram, 1 kilo gibi sürekli ağırlığı artacak şeklinde üretiliyor. 1 kilo külçe altın ağırlığı 13 kilo 102 grama tekabül ediyor.

Külçe Altın Nereden Alınır?

Külçe altın alışverişini kuyumculardan yapabilirsiniz. Küçük – büyük tüm kuyumcular farklı gramajlarda külçe altın satışı yapıyor. Satın alacağınız külçe altın kaç kilo alışveriş esnasında öğrenebilirsiniz. Kuyumcular külçe altın satışını yaparken son derece şeffaf davranıyor ve tüm bilgileri karşısındaki kişiye aktarıyor. Külçe altınlar sertifika ile satılan altınlardır. İşbu sebeple külçe altın yatırımında altınınızın sertifikalı olmasına dikkat etmenizde fayda var. Altın piyasasındaki yükseliş trendleri sahte altın piyasasının da doğmasına ve dolandırıcılığın artmasına sebep oldu. Uzmanlar ve kuyumcular, güvendiğiniz yerlerden altın alışverişi yapmanızı öneriyor.

Yatırımlık Külçe Altın

Yatırım yapmak amacıyla gram, çeyrek, külçe altın alıyorsanız eğer uzun vadede verimli sonuçlar alabilirsiniz. Uzmanlar altının kendi içindeki dalgalanmalarını, durgunluklarını ve küresel ekonomiyi incelediğinde uzun vadede en güvenli yatırım limanının hala altın olduğunu belirtiyor. Yatırımlık külçe altın bu sebeple çok tercih ediliyor. 1 gram ağırlığında bile külçe altın satıldığından kişiler külçe altına yöneliyor. Külçe altın kaç kilo ya da kaç gram olursa olsun, ülkemizde ve dünyada külçe altının borsada önemli yeri var. Taşlı, işlemeli, işçiliği bol takı yatırımı yerine gram, çeyrek, külçe gibi işçiliği az altınlar tercih etmek daha avantajlıdır.

1711hasaltin

Has Gram Altın Nedir? Has Altın Fiyatları Nedir?

Altın yatırımcısı için her altın türünün yeri ayrıdır. Yatırımcılar genellikle spesifik bir altın yatırımına yöneliyor. Has gram altın bu altın türlerinden biri. Has altınla ilgili kafa karıştıran detayı netleştirmekte fayda var. Gram altın, has altın, has gram altın, 24 ayar gram altın ya da saf altın dediğimiz tüm altınlar aynıdır. Has altın, içeriğine farklı metallerin karıştırılmadığı saf altına verilen isimdir. Has altın gram fiyatı 24 ayar üzerinden belirlenir. Altının saflığını belirleyen ifade ayardır. 24 ayar altın türleri has altın olarak piyasada boy gösterir. Kuyumcular ya da bankalar, has altını gram üzerinden satıyor. Has altın gram fiyatı yıl boyunca ekonomik dalgalanmalar sebebiyle değişkenliğe uğrar. Altın piyasası 2020 yılında oldukça hareketli bir süreç geçirdi. Has altın gram fiyatı sene başından bu yana ciddi artış gösterdi.

Has Gram Altın Fiyatı 500 Sınırını Aştı

Gram altın piyasası büyük bir dikkatle izleniyor. Altındaki hızlı ilerletiş, fiyatlardaki ciddi sıçramalar altın yatırımcısını sevindiriyor. Ekonomideki yükseliş trendi endişe verici olarak yorumlansa da yatırımcılar kazanç anlamında iyi bir dönem geçiriyor. Has altın gram fiyatı Ekim ayı sonunda 500 ₺ sınırını aşarak tarihi bir rekor kırdı. Altın yorumcuları, gram altın fiyatı ne olur odağında yaptığı analizlerde yükselişin devam edeceğini öngörüyor, 500 lira sınırının aşılacağını belirtiyordu ancak sene sonunda beklenen bu sınır yakın zamanda aşıldı. Şimdilerde altın piyasasına dair 2020 – 2021 analizleri yapılıyor, altının 2021’deki duruşu değerlendirilmeye çalışılıyor. Döviz ve altın piyasasındaki artışlar yıl boyunca devam etti ancak yıl ortasında durgunlaşarak bir denge tutturmuştu. Virüs salgınının devam etmesi piyasaları kötü etkilemeye devam etti ve hem döviz hem altın yükselişe geçti.

Gram Altın Yükselecek mi?

Has altın gram fiyatlarının yükselişe devam mı edeceği yoksa suni bir yükselişte mi olduğu yatırımcıları merak ettiriyor. Altını yıl bazında değerlendirdiğimizde artışın ani geliştiğini ancak emin adımlarla bu seviyeye geldiğini söyleyebiliriz. 500 lira sınırını aşan has gram altın, birkaç liralık düşüşe geçebilir görünüyor ancak uzun vadede yeniden bu sınırı aşacağı ve yeni alt sınırını belirleyeceği aşikâr bir gerçek. Altınla ilgili piyasa yorumlarını ve fiyat artışlarını yakından gözlemlemek için Ankara Altın Borsası bloğumuzu okumaya devam edin, kazançlı çıkın.

Yatirim

Yatırım Altını Alacaklar Dikkat!

Altın (ONS) fiyatı 1800 ₺ seviyesini aştı, gram altın ise 500 liradan alıcılarla buluşuyor. Altındaki bu yükselişle ilgili uzmanlar endişeli. Yatırım altını alacaklar dikkat etmek zorunda. Zira altının yükseliş trendine aldanıp yanlış hamleler yapmak ciddi finansal kayıplara sebep olabilir. Altın fiyatlarındaki yükseliş ekonomiye ve dolara bağlı olarak değişirken aynı zamanda ABD seçimleri ve ABD’nin yapacağı teşvik paketleri de altın piyasasını etkiliyor. Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD Başkanlık Seçimleri, tüm piyasaları etkilemeyi başarıyor. Belirsizliğin hâkimiyeti altın fiyatlarındaki dalgalanmalara zemin oluşturuyor. Altın fiyatlarındaki ani yükselişin aşağı yöne doğru hareket edebileceği ihtimalinin unutulmaması gerektiği vurgulanıyor.

Uzmanlar Altın Yatırımcılarını Uyarıyor

Uzmanlar piyasalardaki dengesizlikleri, durgunlukları, yükselişleri inceleyerek uzun vadeli piyasa analizleri yapıyor. Belirsizlik döneminde her uzman aynı yorumu yapıyor ve yatırım altını alacaklar dikkat diyor. Yatırımda daima temkinli olmayı öneren uzmanlar, tek bir kaynağa yatırım yapmanın risklerinden bahsediyor. Yatırımdaki en temel öğreti paranın risk dağılımının yapılmasıdır. Bu öğretiye göre parayı tek bir yatırım aracına bağlamak yerine birden fazla araç tercih ederek riskleri minimize etmek daha ideal. Sadece altına yönelenler elbette uzun vadeli hamlelerde riskleri düşürmüş oluyor ancak kısa ve orta vadede kazanç elde etmek isteyenler için risk her zaman fazladır. Bu nedenle altın yatırımında dikkatli olmak gerekiyor. Yükselişteki piyasalar aniden düşerek uzun süre aynı düzlükte seyredebilir.

Dünya Bankası 2021 Altın Beklentisini Açıkladı

Yatırım altını alacaklar dikkat! Dünya Bankası, 2021 altın ve gümüş fiyatı tahminleri daha doğrusu beklentileri ile ilgili açıklamalar yaptı. Dünya Bankası, altının sene biterken yüzde 12’lik bir artışla yükselişe geçtiğini ve bu fiyatların 2021’de benzer seviyelerde kalabileceğini öngörüyor. Altın analistlerine göre altındaki yükseliş ve altının en güvenli yatırım limanı olmasının altında salgın var. Salgın sebebiyle yatırımcılar güvende hissetmek için altına yöneldi ve altın piyasasını canlandırdı. 2021 altın yorumları altının stabil kalabileceği yönündeyken gümüşte ise düşüşün yaşanacağını belirtiyor. Analistlere göre 2021 gümüş fiyatları yüzde 14 seviyesinde bir düşüş yaşayacak. Yılın son çeyreğinde yaşanılan altın yükselişinin 2021’de ne şekilde seyredeceği herkes tarafından merak ediliyor. Altın piyasasına dair tüm gelişmeler için Ankara Altın Borsası bloğumuzu okumaya ve gelişmelerden haberdar olmaya devam edin.

03112020

Çeyrek Altın Kaç Gram?

Kıymetli madenlerden altın, ağırlığına, kaç ayar olduğuna göre kategorilere ayrılıyor. 14, 18, 22 ve 24 ayar gibi çeşitli altın sınıfları var. Gram, çeyrek, yarım ve tam gibi altınlar ağırlığına göre öne çıkarken takılar ise ayar ve ağırlığına göre farklılaşıyor. Çeyrek altın kaç gram? Beşi bir yerde altının toplam gram ağırlığı kaçtır? Yatırım yapanlar aldıkları altının gramajını merak ediyor. En çok tercih edilen ve satılan, düğünlerin vazgeçilmezi çeyrek altın 1.754 gram ağırlığındadır. Yarım altın 3.508 gram, Cumhuriyet altın 7.016 gram, beşi bir yerde ise 36.05 gramdır. Altının gramajı yatırım amaçlı önem taşıyor. Özellikle takı alışverişinde kaç ayar altın istediğiniz sorulur, akabinde ise beğendiğiniz takıların kaç gram olduğu belirlenerek fiyat verilir.

Kulplu ve Kulpsuz Çeyrek Altın Farkı

Çeyrek altın kaç gram diye sorulurken kulplu – kulpsuz ayrımı yapılıyor. Birçok kişi için kulplu ve kulpsuz çeyrek altın arasındaki fark merak unsuru oluşturuyor. Kulplu ya da kulpu sonradan çıkarılan çeyrek altınlar kulpsuz çeyrek altına göre daha parlak bir sarı renge sahiptir. Aslında çeyrek altın alırken kulplu ya da kulpsuz ayrımı çok önemli değildir. Çeyrek altın kaç gram bilmeniz yeterlidir. Çeyrek altının standart ağırlığı 1.75 gramdır. Bunu bilmek ve bu bilgiye göre çeyrek altın alışverişinde dikkatli olmak güvenli altın alışverişin kurallarındandır.

Eski ve Yeni Çeyrek Altın Arasındaki Fark

Kuyumculardan çeyrek ya da farklı bir altın alırken mutlaka kuyumcu ya da başkaları tarih konusuna değinmiştir. Çeyrek altında eski ve yeni tarih konusu kafa karıştırıyor. İnsanlar, yeni tarihli altının daha değerli olduğu yanılgısına dahi kapılabiliyor. Oysaki altınların üzerindeki tarihlerin eski ya da yeni olmasının hiçbir önemi yok. Altın tarihleri tamamen psikolojik bir etkidir. Alacağınız çeyrek altının 1.75 gram olması yeterli bir odak noktasıdır. Eski tarihli altın aldığınızda ve bozmak istediğinizde yeni tarihli altınla aynı fiyat seviyesinde bozarsınız. Altının tarihinin hiçbir önemi olmamakla birlikte altının değerinden bir şey kaybettirmiyor. Çeyrek altın kaç gram? Çeyrek altında tarih önemli mi? Altında kulp olmalı mı? Kulplu altın – kulpsuz altın farkı ne? Bu ve benzeri tüm sorularınızı Ankara Altın Borsası blog içeriklerimizle yanıtlayabilirsiniz. Bloğumuzu takip etmeye devam edin, bilinçli yatırımlar yapın.

Ceyrek2710

Çeyrek Altın Değer Kazanmaya Devam Edecek mi?

Günümüz şartlarında dünya genelinde ciddi anlamda birçok para değer kaybediyor. Türk insanının en güvenli yatırım aracı olarak gördüğü altın piyasası, paranın değer kaybetmesiyle doğrudan etkilidir. Bu değer kaybetmelerin en büyük sebebi Covid-19 salgınıyla oluşan pandemidir. Pandemi piyasada büyük bir güvensizliğe neden oldu, piyasalarda hareketlilik oluşturdu.

Altın borsasında ise yükselişe zemin hazırladı. Uzunca bir süre yükselişte devam eden altın bir noktadan sonra düşüşe geçti ve yeni bir dengeye kavuştu. Ancak altın yorumcularının altının geleceğiyle ilgili olumlu konuştuğunu, yükselişin uzun vadede süreceğini düşündüğünü belirtmekte fayda var.

Pandemi sürecinin piyasalardaki üretime ket vurması, büyük firmaların üretimi yavaşlatması hatta durdurmasıyla sonuçlandı. Üretimin olmadığı bir ülkede ise döviz ve altın yükselişe geçti. Üretimdeki bu yavaşlama piyasalarda olumsuz etkilere sebep oluyor, ülkeleri piyasaya para basmaya zorluyor. Para basmak kulağa hoş gelen bir tabir olsa da halk ve ülkeler açısından hiç de parlak bir fikir değil.

Peki, bir ülkenin para basması ne demek? Para basılması altın fiyatlarını neden etkiler?

Bu soruları şöyle cevaplayabiliriz. Ülkeler para basarken genelde karşılığında altın rezervlerini gösterirler, yani bir karşılık gösterilir. Piyasaya para basmak, basılan para biriminin değersizleşmesi demektir. Ülkelerin para basması para değerini düşürür ve böylece altın fiyatları ters orantılı bir şekilde yükselmeye başlar.

Altının para karşısında sert durması altını güvenli liman olarak adlandırmamıza sebep oluyor. Uzmanlara göre Covid-19 kaynaklı pandemi etkilerinin geçmesi birkaç yıla yayılacak gibi duruyor hal böyle olunca ülkeler para basmaya devam etmekten geri durmayıp altın fiyatlarında yükselişe sebep olacaklardır.

2020 ile beraber bu yükselişi hepimiz biliyoruz zaten fakat bu yükselişin ne kadar devam edeceğine dair birçok farklı senaryo yer alıyor. Bahsettiğimiz pandemi koşulları göz önünde bulundurulduğunda ve bununla birlikte ithalat - ihracat yavaşlamaları, üretimin sekteye uğraması ve hatırı sayılır istihdam sağlayan şirketlerin küçülmeye gitmesi, işsizlik sorunu, basılan paralarla birlikte yükselen enflasyon ve bunun gibi birçok sebepten ötürü altın piyasası olumsuz etkilenmektedir.

Özetleyecek olursak tüm gelişmeler sonucunda ülke paraları karşısında altın sert duruşunu koruyup şartlar düzelmediği sürece yükselmeye devam edeceğinin sinyallerini açık bir şekilde veriyor.

ankara altın borsası android uygulaması
ankara altın borsası ios uygulaması

Ankara Altın Borsası Bu web sayfasının tüm hakları Ankara Altın Borsası LTD ŞTİ'ye aittir.