Altindaayar%20%281%29

Altında Ayar Ne Demek?

Altın denilince ilk akla gelen sorulardan birisi de ayarıdır. Günümüzde sıklıkla kullanılan 14 ayar, 24 ayar gibi kelimelerde kullanılan ayar ise altının her bir karattı anlamına gelir. Yani altın madeninin yirmi dörtte biri olarak da ifade edilebilir. Bir bilezik alım işleminizde ayarı 18 olarak ifade ediliyorsa yirmi dörtte on sekizi oranında altına sahip olmak ile beraber altısı da gümüş olarak ifade edilebilir. Altın ayarı ne demek sorusunun yanıtında saflığı demek doğru olur. 24 ayara sahip olan altın ise içinde herhangi bir karışıma sahip olmamak ile beraber saf altın ya da has altın olarak ifade edilen altındır. Bu neden ile de en kıymetli olarak aktarılan altın 24 ayara sahip olan altındır.

Altın Ayarı Nasıl Anlaşılmaktadır?

Altın günümüzde en önemli yatırım araçlarından biri olmak ile beraber ziynet eşyası olarak da yer açılan madendir. Geçmiş yüzyıllarda ülkelerin altın para basması zenginliklerinin göstergesi idi. Günümüzde ise altın rezervleri ile anılmaktadır. Altın ayarı ne demek altının en saf hali ve katışıksız has altın hali en değerli olanıdır. Has altın 24 ayar altındır. Altının ayarı altının görünmeyen bir kısmına basılmaktadır. Bunun yanı sıra altının ayarının belirlenmesinde tartılarak ayarına göre hesaplama yapılabilirken aynı zamanda altının rengi de saflığı hakkında bilgi sunan önemli bir özellik olarak kabul edilmektedir. Ayar altının saflık oranını belirterek buna göre yatırımın ideal şekilde yapılabilmesini de sağlar.

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}

ankara altın borsası android uygulaması
ankara altın borsası ios uygulaması

Ankara Altın Borsası Bu web sayfasının tüm hakları Ankara Altın Borsası LTD ŞTİ'ye aittir. Bu Sitedeki Veriler Bilgi Vermek içindir Yatırım Tavsiyesi Olarak Değerlendirilmemelidir.